11 Aralık 2017 Pazartesi
Takip Edin ,

Yatırımcı uzaklaştırılıyor

ATSO'dan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na problemlerini anlatan rapor: "Yasaya dayalı zorunluluklarla yatırımcı uzaklaştırılıyor"
0 0 0
Loading...
18/11/2017
Okunma 20
Haberi Oku
 Yatırımcı uzaklaştırılıyor

ATSO Başkanı Davut Çetin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın’ı ziyaret etti. ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dinç’in de bulunduğu ziyaretlerde ağırlıklı olarak ATSO üyelerinin yaşadığı sıkıntılar ve çözüm önerileri görüşülürken, Başkan Davut Çetin, Antalya ekonomisi hakkında kapsamlı bir rapor sundu. 

Son dönemde ATSO üyelerinden özellikle şirketlerde serbest denetçi ve avukat bulundurma zorunluluğu ile ilgili yoğun eleştiriler aldıklarını ifade eden Davut Çetin, “Yatırım ortamının cazip hale getirilmesi gerekirken, bu tip yasaya dayalı zorunluluklarla yatırımcı uzaklaştırılıyor" ifadesini kullandı.
Gerek merkezi gerekse yerel yönetim politikalarının kent ekonomileri için doğrudan etkiye sahip çok önemli araçlar olduğuna dikkat çeken Davut Çetin, “Yönetim politikaları bağlamında alınan kararlar, kentimiz Antalya için büyük öneme sahip olan başta turizm, ticaret ve inşaat sektörleri olmak üzere il ekonomisini şekillendiren faktörlerin başında gelmektedir” dedi.
Son dönemde ATSO bünyesinde faaliyet gösteren meslek komitelerimizin yoğun olarak dile getirdikleri konularla ilgili kapsamlı bir dosya hazırladıklarını belirten Davut Çetin şunları kaydetti:
“Antalya’da istihdamın yüzde 60’ı mikro işletmeler tarafından, yani genel olarak küçük ticaret ve hizmet sektörü işletmeleri veya esnaf kesimi tarafından sağlanmaktadır. Bu kesim işyeri enflasyonu, perakende ticaretin tekelleşmesi gibi nedenlerle gelirinden yeterli pay alamamakta ve ekonomideki büyümeye rağmen kan kaybetmektedir.
Küçük işletmeler kentlerin dokusunu temsil etmektedirler. Bu yapının bozulması kent kültürünü doğrudan etkiler. Özellikle perakende zincirlerdeki kontrolsüz büyüme, yerel işletmeleri teker teker kapanma noktasına getirmektedir. Bu noktada nüfus yoğunluğuna dayalı bir ticaret planı önem kazanmaktadır.
Diğer taraftan bilindiği üzere 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un 12/3 maddesinde:
“Hızlı tüketim mallarının satışının yapıldığı büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmelerde satış alanlarının en az yüzde birine tekabül edecek şekilde raf alanı, mağazanın bulunduğu ilde üretilmesi kaydıyla coğrafi işaretli olarak tescil edilen veya coğrafi işaretli olarak tescil edilmemiş olsa bile meslek kuruluşlarının uygun görüşü alınarak ticaret il müdürlüklerince belirlenen hızlı tüketim malı niteliği taşıyan yöresel ürünlerin satışına ayrılır. Yöresel ürünlerle doldurulamayan raf alanları, diğer ürünlerin satışı amacıyla kullanılabilir.” ifadesi yer almaktadır.
Ancak kanunda belirtilen yüzde 1 hükmünün uygulamada gerçekleşmediği görülmektedir. Bu konudaki denetimlerin gerçekleştirilmesi noktasında Bakanlığımızın desteği son derece önemlidir.”
Kayıtdışı ile mücadele
Kayıtdışı ve ruhsatsız işletmelerin neden olduğu sorunlar konusunu hemen hemen her meclis toplantısında dile getirdiklerini vurgulayan Davut Çetin, “Özellikle unlu mamullerden akaryakıta, emlakçılık sektöründen mühendislik hizmetlerine kadar birçok sektörümüz mevcut uygulamaların ve düzenlemelerin kayıtdışı işletmelerin önlenmesi noktasında yetersiz kaldığını ifade etmektedirler.
Özellikle denetim sisteminin güçlendirilmesi ve kayıtdışı işletmelerin faaliyete başlamasını zorlaştıracak yasal süreçlerin oluşturulması noktasında Bakanlığımızın desteği büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.
Son dönemde en büyük eleştirilerden birinin “Anonim Şirketler ve Kooperatiflerde Sözleşmeli Avukat Bulundurma Zorunluluğu” konusunda geldiğini belirten ATSO Başkanı Davut Çetin şunları söyledi;
“Avukatlık Kanunu’nun 35/3 sayılı maddesi aşağıdaki hükmü içermektedir:
Avukatlık Kanunu; Madde 35/3-Dava açmaya yeteneği olan herkes kendi davasına ait evrakı düzenleyebilir, davasını bizzat açabilir ve işini takip edebilir. Ancak, Türk Ticaret Kanunu'nun 272 nci maddesinde ön görülen esas sermaye miktarının beş katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan anonim şirketler ile üye sayısı yüz veya daha fazla olan yapı kooperatifleri sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundadır. Bu fıkra hükmüne aykırı davranan kuruluşlara Cumhuriyet savcısı tarafından sözleşmeli avukat tayin etmedikleri her ay için, sanayi sektöründe çalışan onaltı yaşından büyük işçiler için suç tarihinde yürürlükte bulunan, asgarî ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idarî para cezası verilir.
İlgili mevzuat kapsamında avukatlar ile yönetmelikte belirlenen unsurları içerir sözleşme yapılması, sözleşme uyarınca serbest meslek makbuzu veya bordro düzenlenmesi ve baroya ibrazı gerekmektedir.
İlgili düzenleme 08.02.2008 tarihinde yürürlüğe konmuştur. Ancak o tarihten bu güne ilgili kurumlar tarafından bu kanuna dayalı olarak Antalya’da bir tahkikat başlatılmamıştır. 2016 yılında ise Antalya Barosu ilgili konu hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştur. Konu şimdilik Odamızın girişimleri sonucu askıdadır ancak bu durum sürdürülebilir değildir. Hâlihazırda işletmelerin büyük bir kısmı ihtiyaç duydukları hukuki işlemlerini anlaşmalı oldukları avukatlarla sürdürmektedir. Avukatların çok az bir kısmı işletmeler bünyesinde maaşlı olarak çalışmakta, avukatlara proje ve dava başına ödeme yapılmaktadır.
İlgili düzenlemenin işletmeler, kamu yararı, ortaklık yapısı gibi değerler gözetildiğinde herhangi bir fayda üretmediği görülmektedir. Faydadan uzak olduğu düşünülen bu uygulamaların kaldırılması noktasında Bakanlığımızın desteği son derece önemlidir.”

0 0 0
Loading...
18/11/2017
Okunma 20

Habere İfade Bırak !

0
İnanılmaz !
İnanılmaz !
0
Güzel
Güzel
0
Harika !
Harika !
0
Komik
Komik
0
Eğlenceli
Eğlenceli
0
Kötü
Kötü
0
Şaşırtıcı
Şaşırtıcı
0
Üzücü
Üzücü
Yorum Yazın
Diğer Başlıklar
Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı yeni yerinde açıldı..
Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı yeni yerinde açıldı..
8. Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı, Konyaaltı Belediyesi’nin yeni inşa ettiği Konyaaltı Belediyesi Fuar ve Kongre Merkezi’nde büyük coşkuyla açıldı.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Antalya’da
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Antalya’da
Muratpaşa Belediyesi’nin yarın Ziya Gökalp Parkı’ndan gerçekleştireceği toplu açılış ve temel atma törenine katılmak üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluakşam saatlerinde Antalya’ya geldi.
Başkan Türel’e teşekkür
Başkan Türel’e teşekkür
Antalya ile İspanya’nın Sevilla kenti arasında iyi niyet işbirliği protokolü imzalandı. Sevilla Belediye Başkanı JuanEspadasCejas Antalya ile işbirliği yapmaya büyük önem verdiklerini belirterek, Başkan Menderes Türel’e imza törenine bizzat katıldığı için teşekkür etti.
Ak Parti’de Kongre Heyecanı
Ak Parti’de Kongre Heyecanı
AK Parti Antalya ilçe kongreleri bu hafta sonu Kemer, Muratpaşa ve Kepez ile devam ediyor.
CHP Lideri Kılıçdaroğlu toplu açılış töreni için Muratpaşa’da
CHP Lideri Kılıçdaroğlu toplu açılış töreni için Muratpaşa’da
Muratpaşa Belediyesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla yatırımlarının toplu açılışını ve yeni projesinin temel atma törenini gerçekleştirecek. Cumartesi saat 13.30’da Ziya Gökalp Kent Parkı’nda gerçekleştirilecek törende sevilen sanatçı Koray Avcı sahne alacak
Dünyaca Ünlü Şef Hakan Şensoy, Antalya Piyano Festivali’nde
Dünyaca Ünlü Şef Hakan Şensoy, Antalya Piyano Festivali’nde
Bu yıl 18. kez düzenlenen ve ülkemizin en önemli sanat etkinliklerinden biri olan Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 22 Kasım Çarşamba akşamı eşsiz bir müzik ziyafetine sahne olacak
DolarTL, haftaya yatay başladı
DolarTL, haftaya yatay başladı
Dolar/TL, haftaya yatay başlamasının ardından 3,8770 seviyesinde dengelendi
Borsa haftaya yükselişle başladı
Borsa haftaya yükselişle başladı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftanın ilk işlem gününe yüzde 0,15 yükselişle 106.399,34 puandan başladı
EPDK, 2 akaryakıt şirketine 1,2 milyon lira ceza ceza kesti
EPDK, 2 akaryakıt şirketine 1,2 milyon lira ceza ceza kesti
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca, 2 akaryakıt şirketine toplam 1 milyon 166 bin 994 lira ceza kesildiği kaydedildi
İkinci el araçta 'kilometre' oyununa son
İkinci el araçta 'kilometre' oyununa son
İkinci el araçların muayene tarihi ve kilometresine ilişkin bilgiler, PTT’nin HGS ve PTTBank mobil uygulamaları aracılığıyla öğrenilebilecek
Bürokrat baret taktı, firma ziyaretine gitti
Bürokrat baret taktı, firma ziyaretine gitti
Ekonomi Bakanlığı bürokratları, sağlanan teşvik ve destekleri anlatıp, taleplerini dinlemek üzere nisan ayından beri bin 110 firmayı ziyaret etti
Katlı kavşaklar bakıma aldı
Katlı kavşaklar bakıma aldı
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Karayolları'nın Düden ve Sanayi katlı kavşaklarında bakım onarım çalışması başlattığını duyurarak, vatandaşların şerit daralmasından kaynaklı trafik yoğunluğundan mağdur olmamaları için alternatif yolları kullanmalarını istedi.
Her daim uyanık olmalıyız
Her daim uyanık olmalıyız
Yeni Türkiye Buluşmaları Konferans dizisi Korkuteli’nde devam etti. Konferansta darbelere karşı her daim uyanık olunması, demokrasiyede her zaman sahip çıkılması gerektiğine işaret edildi.
Kepez Belediyesi’ne “Proje Ödülü”
Kepez Belediyesi’ne “Proje Ödülü”
Tarihi Kentler Birliği tarafından bu sene 16’ıncısı düzenlenen“Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda kazanan belediyelere ödülleri, YAPEX Fuarı’nda düzenlenen törenle verildi. Kültür mirasını koruma çalışmalarını özendirmek amacıyla düzenlenen yarışmada AntalyaKepez Belediyesi,Dokuma Park Projesi’yleProjeÖdülü’ne layık görüldü. Kepez Belediyesi adına ödülü Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü aldı.
CHP AFET BÖLGESİNDE
CHP AFET BÖLGESİNDE
CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, beraberindeki heyetle birlikte Kumluca, Finike ve Demre’de geçtiğimiz akşam şiddetli yağmur sonrası oluşan hortum nedeniyle zarar gören çiftçileri ziyaret ettiler.
Başkan Böcek, işçilere lokma dağıttı
Başkan Böcek, işçilere lokma dağıttı
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Belediyesi Kongre ve Fuar Merkezi’nde çalışan işçilere lokma dağıtarak teşekkür etti.
Yatırımcı uzaklaştırılıyor
Yatırımcı uzaklaştırılıyor
ATSO'dan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na problemlerini anlatan rapor: "Yasaya dayalı zorunluluklarla yatırımcı uzaklaştırılıyor"
Antalya’ya kadın eli değecek
Antalya’ya kadın eli değecek
Antalyalı kadınlar "Kadınlar Çiçek Açıyor" projesi kapsamında I.W.A.B Yeni Yıl Festivali düzenliyor. Festival kapsamında Ayşegül Aldinç konseri, nostaljik şapka ve mücevher defilesi, dans festivalleri ve gösterileri gibi pek çok etkinlikle Antalya’da bir hafta boyunca karnaval havası yaşatılacak.
Özel Olimpiyatlar  Bölge Oyunları
Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları
Özel Olimpiyatlar Türkiye ve Akdeniz Üniversitesi’nin iş birliğiyle düzenlenen Akdeniz Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları, 108 özel ve partner sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.
Ar-Ge'ye geçen yıl 24,6 milyar lira harcandı
Ar-Ge'ye geçen yıl 24,6 milyar lira harcandı
Türkiye'nin gayrisafi yurt içi araştırma ve geliştirme harcaması, 2016'da bir önceki yıla göre yüzde 19,5 artarak, 24,6 milyar lira olarak gerçekleşti
DolarTL güne yükselişle başladı
DolarTL güne yükselişle başladı
Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 3,8705 seviyesinde dengelendi
Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı özelleştirilecek
Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı özelleştirilecek
Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ'ye ait "Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı" 36 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,29 yükselişle 108.028,81 puandan başladı
FETÖ elebaşını 'üç yıldız'la kodlamışlar
FETÖ elebaşını 'üç yıldız'la kodlamışlar
Konya'daki FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan itirafçı pilot D.S, FETÖ elebaşı Gülen'in örgüt abileri tarafından "üç yıldız" ismiyle kodlandığını anlattı
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA

Sosyal Medya'da Biz