20 Kasım 2017 Pazartesi
Takip Edin ,

Çılgın projenin ilk etabı başladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin muhteşem Boğaçayı Projesi’nin birinci etabı, alt yapı ve taşkın önleme çalışmalarıyla başladı. İkinci köprüye kadar olan ilk etabı bir yaşam alanı ve halkın buluşma noktası olarak bir rekreasyon projesiyle Antalya’ya kazandıracaklarını söyleyen Başkan Türel, “Önümüzdeki turizm sezonuna kadar alt yapısıyla, peyzajıyla bu çalışma tamamlanmış olacak” dedi. Türel, çalışmayla aynı zamanda bölgeyi çok önemli bir sel tehdidi ve riskinden kurtaracaklarını vurguladı.
0 0 0
Loading...
21/10/2017
Okunma 28
Haberi Oku
 Çılgın projenin  ilk etabı başladı
Başkan Türel, “Kimileri Menderes Türel hayal görüyor. Bu proje yapılamaz demişlerdi. O hayal görüyor diyenler gelsinler burada hayallerin nasıl gerçek olduğunu idrak etsinler. Biz hayal etmekten korkmuyoruz, hayallerimize ulaşmak için de çok çalışıyoruz” diye konuştu.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, taşkın önleme ve ıslah çalışmalarının başladığı Boğaçayı’nda şantiye ziyareti ve basın toplantısı gerçekleştirdi. Türkiye’nin Kanal İstanbul’dan sonraki ikinci çılgın projesi Boğaçayı Projesi’nin ilk etap çalışmalarının artık başladığını müjdeleyen Başkan Türel, “Boğaçayı Projesi benim ilk dönemimden bu yana 10 senedir üzerinde çalıştığımız bir proje. Antalya’ya ve pırlanta gerdanlığımız Konyaaltı Sahili’ne yeni bir pırlanta gerdanlık kazandıracak bir proje. Bu proje çeşitli etaplardan oluşuyor. En önemlisi bugün alt yapıya yönelik çalışmaları başlamış olan 1. Etap kısmı” dedi.
BÖLGE SEL RİSKİNDEN KURTULACAK 
Boğaçayı’nın bir taşkın önleme alanı olduğunu ve geçen yıllarda oluşan selde sahildeki köprünün yıkıldığını hatırlatan Türel, şunları söyledi: “O yüzden Boğaçayı’nda öncelikli yapılması gereken hususun alt yapı, yani taşkın önleme, projesi olduğunu hep ifade ettik. Ve bu gün başlayan tam da budur. Eğer bu yapılamazsa Büyük Limandan belki Sea Life Otele kadar bütün bu bölge ciddi bir sel riski ve tehdidi altında olacaktır. Bu çalışma ile bunun da önüne geçilmesi söz konusu. Çünkü bu köprünün denize gitmiş olduğu o sel felaketi yaklaşık 2300 debi bir akışla söz konusu oldu. Bugün burada başlatmış olduğumuz çalışmayla 4600 debi yani yaşanan sel felaketinin neredeyse 2 misli bir debiye göre tedbir alıyoruz. Öncelikli olarak bölgeyi çok önemli bir sel tehdidi ve riskinden kurtarmış oluyoruz. Boğaçayı Projesi’nin bence en önemli kısmı budur.”
YAŞAM ALANI VE BULUŞMA NOKTASI OLACAK
Diğer taraftan bu alanı bir yaşam alanı ve halkın buluşma noktası olarak, turizm cazibesini de sağlayacak bir rekreasyon projesiyle Antalya’ya kazandıracaklarını anlatan Türel, şunları aktardı: “İşte görüyorsunuz arkamızdaki manzara adeta bir bataklık görünümünde. Sazlıklar, otluklar, çöpler ve bizim pırlanta gerdanlığımıza hiçte yakışmayan bir manzara. Bu görünümü ortadan kaldırıp Boğaçayımızı en güzel şekilde Antalyalıların yaşam alanı haline getirecek bir adımı da atıyoruz. Denizi yaklaşık 700 metre içeri almak suretiyle de bir su görünümü sağlayıp peyzaj ve rekreasyon çalışmaları ile de burayı kartpostalları adeta süsleyecek hale getirmiş olacağız. Halkımızın spor ve yürüyüş imkanı bulabileceği, günün yorgunluğunu ve stresini atabileceği bir dinlenme alanı, bir peyzaj projesi olarak burası en güzel şekilde adeta taçlandırılmış olacak. Alt yapı çalışmaları ile birlikte peyzaj çalışmaları da eş zamanlı devam edecek. Önümüzdeki turizm sezonuna da peyzajıyla, alt yapısıyla ikinci köprüyü geçen yere kadar bu çalışma inşallah tamamlanmış olacak”
YAPILAMAZ DİYENLER GELİP GÖRSÜNLER
Boğaçayı Projesi ile ilgili geçmişte yapılan bazı yorumları hatırlatan Türel, “Ne demişlerdi? 9 yaşındaki bir çocuğun bilgisayara hazırlayacağı kadar basit bir projeyle Antalya’yı kandırıyor demişlerdi. Şimdi onları söyleyenler gelsinler burada ne yaptığımızı güzelce bir idrak etsinler. Kimileri Menderes Türel hayal görüyor. Bu proje yapılamaz, yapılmaz demişlerdi. Şimdi inşallah bize o hayal görüyor diyenler de gelsinler burada hayallerin nasıl gerçek olduğunu idrak etsinler. Biz hayal etmekten korkmuyoruz. Bu rahmetli Özal’ın sözüdür. Hayallerimize ulaşmak için de çok çalışıyoruz” dedi.
UYUMLU BERABERLİĞİN SONUCU
Başkan Menderes Türel şöyle devam etti: “Tabi ki biz bunu bir uyumlu beraberliğin neticesinde sağlıyoruz. Boğaçayı Projesi sadece Büyükşehir Belediyesi’nin bir projesi değildir. İçerisine Devlet Su İşleri, kamu mülkiyetlerinin kullanımları için Maliye Bakanlığı vardır. Bir kısmında milli park alanıdır. Dağın arkasında sinema stüdyolarını yapacağımız bölümde Orman Bakanlığımızla bir işbirliğimiz söz konusudur. Alt yapı projelerini Devlet Su işleri Genel Müdürlüğümüzle birlikte tamamladık. Onlar onayladılar. Ve şimdi proje uygulanmaya başlıyor. Tabi bu konuda özellikle başta Sayın Orman ve Su işleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na teşekkür ediyorum.  Bu projenin gerçekleşmesi başbakanlık onaylarına kadar 6 ayrı kurum, kuruluşu ilgilendiriyor. Hemen ikinci köprünün sol tarafındaki özel proje alanımızda alanın mülkiyet satışı için Maliye Bakanlığımız ile bir ilki gerçekleştirdik. İlk defa bir hazine mülkiyetini gelir paylaşımıyla proje esaslı yani bizim istediğimiz projeyi yapmak şartıyla satışa sunabiliyoruz. Bunu nasıl yapıyoruz Bakanlar Kurulu kararıyla. Yani işte bu adımı bütün bakanlarımızın ve nihai olarak Sayın Başbakanımızın imzası ve destekleriyle attık. Ben sayın başbakanımıza ve sayın cumhurbaşkanımıza teşekkürü bir borç biliyorum.” 
YAT LİMANI VE YAŞAM MERKEZİ
Boğaçayı Projesi’nin sadece alt yapı çalışmalarından ibaret olmadığını vurgulayan Başkan Türel, “Bildiğiniz gibi büyük limanın doğu kısmındaki mendireğin arkasına, proje kapsamında bir de yat limanı yapılacak. Onun arkasında da yine bir yaşam merkezi Antalyalılarla birlikte olacak. Böyle bir yat limanıyla, böyle bir pırlanta gerdanlık buluşarak şehrin ekonomik ve sosyal kalkınmasına da önemli bir katkı sağlayacak. Yat limanıyla ilgili adımı projesi tarafımızdan yapılmak suretiyle Ulaştırma Bakanlığımız Alt Yapı Genel Müdürlüğümüz atacak. Özel proje alanı Bakanlar Kurulu Kararı çıktı. Dere kenarında bir başka yaşam merkezi olacak ve turizme hizmet edecek, cazibe alanı olacak. Böylelikle özel proje alanımız içerisinde de Antalya’nın başka güzelliğini sunmuş olacağız” şeklinde konuştu.
BUGÜN MUTLU GÜNÜMÜZ
Boğaçayı Projesi’nin 4’ncü etabı ile ilgili de bilgi veren Başkan Türel, şunları söyledi: “En önemli etaplardan biri de bu. Sinema stüdyoları ve eğlence merkezi olarak temalı park olarak düşündüğümüz, içinde konaklama tesislerinin de olacağı yepyeni bir proje. Hemen yanında açık hayvanat bahçesi yani safari parkla birlikte… Bunun da projelerini tamamladık. Detaylar bir taraftan devam ediyor. Bu detayları da tamamladığımızda inşallah bu dönem içerisinde başlamasını ön görüyoruz. Ancak özellikle halkın ortak yaşam alanı olan, denizden özel proje alanımıza kadar yaklaşık 1500 metrelik alanımızı bu dönemde tamamlayacağız. Diğer etaplarını da başlatmak suretiyle adeta rayına koymuş olacağız, 2019 Mart’ına kadar. Bugün gerçekten bizim için  çok mutlu bir gün.” 
BAŞLAMAK BİTİRMENİN YARISI
Başkan Türel sözlerini şöyle sürdürdü: “ Hayal görüyorlar, yapamazlar, gerçekleştiremezler denilen bir iş artık başladı. Bir işe başlamak bitirmenin yarısı. O yüzden artık bugün itibariyle Boğaçayı’nın taşkın önlemeye yönelik alt yapı çalışmasının yarısını bitirdik desek çok abartmış olmayız. Özellikle burada bu bölgede bölgeyi bir sel  tehdidi ve riskinden koruyacak bir alt yapı çalışması, özellikle Antalya’daki çevre hassasiyeti gösteren değerli kurum kuruluşlarımızın  kulağına inşallah küpe olur. Çünkü  bir çevre felaketini önleyen çevreci projeye başlıyoruz. Ayrıca Antalya’nın 30 senedir en önemli kanayan yaralarından bir tanesi olan, bir türlü çözülemeyen, kangren haline gelmiş, Boğaçayı üzerindeki taş ve kum ocakları meselesi de artık tarihin tozlu sayfaları arasına gömülüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile taşocaklarının Büyükşehir Belediyesi’ne devri ile ilgili üç bakanlığın kurul kararı, bakanlar tarafından imzalandı. Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Enerji  Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a da teşekkür ediyorum”.
ÇEVRECİ DOSTLARIMIZDAN TEŞEKKÜR BEKLİYORUZ
Taş ve kum ocaklarının devri ile ilgili tebligatların istendiğini hatırlatan Başkan Türel, “Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün uzmanları tarafından tespit  edilen bir bedel ödemek kaydıyla buradaki taş ocaklarının devir alıyoruz. Ve bu taş ocaklarını ne yapıyoruz? Antalyalıların yaşam haline getirecek projeleri gerçekleştiriyoruz. Düne kadar, bir çevre felaketi diye, taş ocakları ve kum ocaklarını, çözülemeyen bir sorun olarak gören çevreci dostlarımızdan bu meselenin kökünü kazıdığımız için bir teşekkür beklemek herhâlde hakkımızdır. Böyle bir çevre hassasiyetini işte biz Büyükşehir Belediyesi olarak  çözmüş oluyoruz” dedi. 
TURİZM SEZONUNA TAMAMLAMAK HEDEFİMİZ
Konyaaltı Sahil Projesi çalışmalarını da incelediğini belirten Başkan Türel, “Konyaaltı sahil projesi çalışmalarını da denetledim. Varyantın altından Su otele kadar olan projemizin 1. Etap kısmı başladı. Mini City’nin oradan Boğaçayı’na kadar olan çalışmalar da bir ay içinde başlayacak. Konyaaltı sahilini, projemizle TIR’ların kamyonların geçtiği trafikten arındıracağız. Tam bir pırlanta gerdanlık olarak halka açık yaşam alanları sağlayacağız. Proje süratle devam ediyor. Hedefimiz turizm sezonuna kadar Konyaaltı sahil projemizi tamamlamak. Allah’ın izniyle en güzel şekilde başaracağız” diye konuştu.
0 0 0
Loading...
21/10/2017
Okunma 28

Habere İfade Bırak !

0
İnanılmaz !
İnanılmaz !
0
Güzel
Güzel
0
Harika !
Harika !
0
Komik
Komik
0
Eğlenceli
Eğlenceli
0
Kötü
Kötü
0
Şaşırtıcı
Şaşırtıcı
0
Üzücü
Üzücü
Yorum Yazın
Diğer Başlıklar
Katlı kavşaklar bakıma aldı
Katlı kavşaklar bakıma aldı
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Karayolları'nın Düden ve Sanayi katlı kavşaklarında bakım onarım çalışması başlattığını duyurarak, vatandaşların şerit daralmasından kaynaklı trafik yoğunluğundan mağdur olmamaları için alternatif yolları kullanmalarını istedi.
Her daim uyanık olmalıyız
Her daim uyanık olmalıyız
Yeni Türkiye Buluşmaları Konferans dizisi Korkuteli’nde devam etti. Konferansta darbelere karşı her daim uyanık olunması, demokrasiyede her zaman sahip çıkılması gerektiğine işaret edildi.
Kepez Belediyesi’ne “Proje Ödülü”
Kepez Belediyesi’ne “Proje Ödülü”
Tarihi Kentler Birliği tarafından bu sene 16’ıncısı düzenlenen“Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda kazanan belediyelere ödülleri, YAPEX Fuarı’nda düzenlenen törenle verildi. Kültür mirasını koruma çalışmalarını özendirmek amacıyla düzenlenen yarışmada AntalyaKepez Belediyesi,Dokuma Park Projesi’yleProjeÖdülü’ne layık görüldü. Kepez Belediyesi adına ödülü Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü aldı.
CHP AFET BÖLGESİNDE
CHP AFET BÖLGESİNDE
CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, beraberindeki heyetle birlikte Kumluca, Finike ve Demre’de geçtiğimiz akşam şiddetli yağmur sonrası oluşan hortum nedeniyle zarar gören çiftçileri ziyaret ettiler.
Başkan Böcek, işçilere lokma dağıttı
Başkan Böcek, işçilere lokma dağıttı
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Belediyesi Kongre ve Fuar Merkezi’nde çalışan işçilere lokma dağıtarak teşekkür etti.
Yatırımcı uzaklaştırılıyor
Yatırımcı uzaklaştırılıyor
ATSO'dan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na problemlerini anlatan rapor: "Yasaya dayalı zorunluluklarla yatırımcı uzaklaştırılıyor"
Antalya’ya kadın eli değecek
Antalya’ya kadın eli değecek
Antalyalı kadınlar "Kadınlar Çiçek Açıyor" projesi kapsamında I.W.A.B Yeni Yıl Festivali düzenliyor. Festival kapsamında Ayşegül Aldinç konseri, nostaljik şapka ve mücevher defilesi, dans festivalleri ve gösterileri gibi pek çok etkinlikle Antalya’da bir hafta boyunca karnaval havası yaşatılacak.
Özel Olimpiyatlar  Bölge Oyunları
Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları
Özel Olimpiyatlar Türkiye ve Akdeniz Üniversitesi’nin iş birliğiyle düzenlenen Akdeniz Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları, 108 özel ve partner sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.
Ar-Ge'ye geçen yıl 24,6 milyar lira harcandı
Ar-Ge'ye geçen yıl 24,6 milyar lira harcandı
Türkiye'nin gayrisafi yurt içi araştırma ve geliştirme harcaması, 2016'da bir önceki yıla göre yüzde 19,5 artarak, 24,6 milyar lira olarak gerçekleşti
DolarTL güne yükselişle başladı
DolarTL güne yükselişle başladı
Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 3,8705 seviyesinde dengelendi
Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı özelleştirilecek
Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı özelleştirilecek
Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ'ye ait "Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı" 36 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,29 yükselişle 108.028,81 puandan başladı
FETÖ elebaşını 'üç yıldız'la kodlamışlar
FETÖ elebaşını 'üç yıldız'la kodlamışlar
Konya'daki FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan itirafçı pilot D.S, FETÖ elebaşı Gülen'in örgüt abileri tarafından "üç yıldız" ismiyle kodlandığını anlattı
Wushuda 17 madalya
Wushuda 17 madalya
Milliler, 7. Dünya Kung Fu Şampiyonası'nda 6 altın ve 11 gümüş madalya kazandı
İstanbul 10 ayda 9 milyon yabancı turist ağırladı
İstanbul 10 ayda 9 milyon yabancı turist ağırladı
Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan turizm istatistikleri raporuna göre, yılın ilk 10 ayında İstanbul'a 9 milyon 120 bin 248 yabancı turist geldi. İstanbul'u en çok 862 bin 453 kişiyle Almanlar ziyaret etti, bunu İranlılar takip etti
Tüketici hakem heyetleri yeniden düzenlenmesi gerekiyor
Tüketici hakem heyetleri yeniden düzenlenmesi gerekiyor
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "Tüketici hakem heyetlerinin, işlem yoğunluğu, usul ekonomisi gibi hususlar göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesi ihtiyacı doğdu" dedi
Merkez Bankası bir taşla iki kuş vuracak
Merkez Bankası bir taşla iki kuş vuracak
TCMB, Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine başlayarak rezervlerini azaltmadan spekülatif kur talebini sınırlarken, döviz pozisyon açığı olan reel sektörün de kurlardaki aşırı oynaklıktan zarar etmesinin önüne geçecek
Akaryakıt istasyonlarında 9 ayda 45 milyar lira harcandı
Akaryakıt istasyonlarında 9 ayda 45 milyar lira harcandı
Akaryakıt istasyonlarında, banka ve kredi kartlarıyla bu yılın ocak-eylül döneminde yaklaşık 45 milyar liralık harcama gerçekleştirildi
Yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiye belli oldu
Yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiye belli oldu
Milli Piyango yılbaşı özel çekilişinin büyük ikramiyesi 61 milyon lira olarak belirlendi. Tam bilet 60, yarım bilet 30, çeyrek bilet de 15 liradan satılacak
Borsa güne düşüşle başladı
Borsa güne düşüşle başladı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,14 azalışla 109.997,66 puandan başladı
Türk Eximbank, Asya Eximbankları ile kredi hatları açacak
Türk Eximbank, Asya Eximbankları ile kredi hatları açacak
Türk Eximbank, Asya Eximbankları Forumu'na daimi üye statüsü kazandı ve forum üyesi kuruluşlarla karşılıklı kredi hatları açılmasına yönelik çerçeve anlaşma imzaladı
İşsizlik ağustosta azaldı
İşsizlik ağustosta azaldı
Türkiye'de işsizlik oranı, ağustosta geçen yılın aynı dönemine göre 0,7 puan azalarak yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşti
DolarTL güne yükselişle başladı
DolarTL güne yükselişle başladı
Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 3,8930 seviyesinde dengelendi
Çin Devlet Başkanı Şi'nin Özel Temsilcisi Kuzey Kore'ye gidecek
Çin Devlet Başkanı Şi'nin Özel Temsilcisi Kuzey Kore'ye gidecek
Çin Devlet Başkanı ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Genel Sekreteri Şi Cinping'in Özel Temsilcisi Song Tao'un Kuzey Kore'ye gideceği bildirildi
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA

Sosyal Medya'da Biz